Staffing

Below is a list of staff at John Taylor High School. Should you wish to make contact with any of our staff, please use office@jths.co.uk, unless otherwise stated, or telephone main reception on 01283 247800.

Department

Title

Forename

Surname

Responsibility

JTMAT

 

Mr

Mike

Donoghue

CEO

Mrs

Barbara

Mahoney

Chief Operating Officer

Head of School

Mrs

Katie

Cochrane

Head of School

SLT

Mr

Jon

Blanchenot

Deputy Head of School

Miss

Charlotte

Crutchley

Head of Lower School

Mr

Simon

Curzon

Director of Numeracy

Mrs

Nicola

Dean

Assistant Head and Head of Upper School

Mr

Nathan

Morland

Director of Teaching and Research School

Mr

Simon

Murphy

Business Director

Mr

Michael

Simmons

Assistant Director of Teaching School

Mrs

Alison

Spencer

Director Post 16/Deputy Head of School

Mrs

Jo

Turrell

Leader of Inclusive Education (inc SENDCO)

Mrs

James

Twynham

Deputy Head of School

Mrs

Emma

Walker

Assistant Head (2 yr secondment) CAL RS

 

 

 

 

Heads of Years

Miss

Danielle

Sears

Y7

Miss

Sherree

Bale

Y8

Mr

Simon

Markwell

Y9

Mr

Paul

Thompson

Y10

Mr

Neil

Forden

Y11

Mr

David

Brackstone

Y12

Miss

Jodie

Greenhough

Y13

 

 

 

 

Progress Leaders

Miss

Cora

Lietchi

Y7

Miss

Rosie

Simnett

Y8

Mrs

Emily

Bowen

Y9 (Sarah Woodings on Mat leave)

Mrs

Amy

Wroughton

Y10

Mrs

Rebecca

Roberts

Y11

Mr

Tom

Sears

6th form

House Co-ordinators

 

 

 

 

 

 

 

 

Art

Miss

Donna

Evans

CAL

Miss

Nicky

Clayton

Lead Teacher

Mrs

Amber

Forden

Btec Art & Design Co-Ordinator

Mrs

Heather

Giltrap

Art Technician

Mr

Simon

Markwell

Head of Y9

Business

 

Ms

Charlotte

Crutchley

Head of Lower School

Mrs

Elaine

Dolman

Teacher

Mrs

Sharon

Prosser

CAL

Mrs

Alison

Spencer

Director Post 16/Deputy Head of School

Drama

Mrs

Jemma

Cooper

CAL (maternity leave)

Mrs

Sam

James

Temporary CAL

Mrs

Sally-Anne

Bonnett

 

English

Ms

Louise

Burns

CAL  

Mrs

Jane

Budge

 

Mrs

Bernie

Carroll

Assessment for Learning Lead Teacher (Whole School)

Mrs

Kirstie

Craddock

Lead Teacher KS3

Ms

Cassandra

Hayes

 

Mrs

Keely

Jones

 

Miss

Felicity

Measures

 

Ms

Helen

Platts

 

Ms

Chloe

Read

 

Mrs

Sally

Roberts

Assistant CAL

Miss

Rebecca

Wagstaff

 

Mrs

Emma

Waller

NQT Lead Teacher

Mrs

Sarah

Woodings

Progress Leader Y9

Mrs

Amy

Wroughton

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Geography

 

Miss

Emily

Starkie

CAL (3 Days)

Ms

Kate

Barker

 

Miss

Rachel

Dunn

 

Ms

Nicola

Dean

SLT

Ms

Alex

Martin

 

Mr

Nathan

Morland

SLT

Mrs

Emily

Parker

Lead teacher with SCITT

Mr

Michael

Simmons

SLT

 

 

 

 

Health &

Social Care / Psychology

Mrs

Liz

Callaway

CAL Psychology

Mrs

Charlotte

De Vine

CAL H&SC

Mrs

Alison

Sharp

 

 

 

+1 other tbc

 

 

 

History

 

 

Mr

Stephen

Roberts

CAL

Miss

Katie

Archer

Lead Teacher

Miss

Jodie

Greenhough

 

Mr

Carl

Knight

Careers Co-Ordinator

 

 

 

 

IT Teaching

Mr

Gavin

Craddock

CAL

Mr

Paul

Thompson

Head of Y11

Ms

Lynne

Bostock

 

IT Support

Mr

Mark

Crompton

Strategic Network Manager

Mr

Alistair

Duncan

Senior Technician

Mr

Jaxon

Howell

 

Languages

 

Mrs

Violet

Roe

CAL

Mrs

Hannah

Coldicott

Lead Teacher

Mrs

Alison

Jones

 

Miss

Debbie

Law

 

Mr

Faye

Brookes

 

Mrs

Catherine

Stevens

 

 

 

 

 

Law

Mrs

Christine

Burns

CAL

Learning Resource

Centre

Mrs

Jane

Collier

LRC Co-ordinator

Mrs

Emma

Stubbs

 

Maths

 

Mr

Simon

Curzon

CAL, Director of Numeracy SLT

Miss

Sherree

Bale

Head of Y8

Miss

Joanne

Barnes

 

Mr

Joseph

Cerkeliunas

 

Mrs

Jane

Cotterill

Lead Teacher (6th Form Progression)

Mr

Christopher

Crowther

 

Mr

Anthony

Eagles

Assistant CAL

Mrs

Heather

Holmes

Assistant CAL (KS5 Maths)

Mr

James

King

 

Mr

Matthew

Kimber

Lead Teacher (Year 7 & 8 Maths)

Mr

Peter

Packer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Music

Mrs

Helen

Thompson

CAL

Ms

Emily

Bowen

 

PE

Mr

Neil

Forden

Head of Y10

Mrs

Julie

Berry

SSCO

Mr

Jon

Blanchenot

Deputy Headteacher

Mr

Matthew

Hulley

 

Mrs

Amy

O’Brien

 

Mrs

Rebecca

Roberts

 

Miss

Bronte  

Senior

 

Mrs

Emma

Williams

CAL

Mr

Matthew

Williams

 

 

 

 

 

 


RS

Mrs

Emma

Walker

CAL & Assistant Head of School (2 yrs)

Ms

Anna

Ball

 

Ms

Claire

Nurse

 

Miss

Danielle

Sears

Head of Y7

Miss

Rosanna

Simnett

Progress Leader

 

 

 

 

Science

Mrs

Tammi

Bird

CAL

Mrs

Sophie

Abbott

ACAL

Mr

Sukhdev

Atwal

Science Technician

Mrs

Katrina

Blake

 

Mr

David

Brackstone

Head of Y12

Mr

Tom

Burton

 

Mrs

Debbie

Drage

LPC Biology

Mrs

Alice

Gill

 

Mr

Grant

Gourlay

Science Technician

Ms

Vicki

Hadley

 

Mr

Michael

Heath

LPC Primary Liaison

Mr

Greg

Hulme

 

Mr

Kristopher

Kelly

 

Miss

Christine

Leary

Science Technician

Miss

Cora

Liechti

LPC Vocational

Miss

Sarah

Roberts

(maternity leave)

Mr

Tom

Sears

LPC Physics

Mrs

Becky

Starbuck

 

Ms

Lorraine

Thomas

 

Mrs

Louise

White

Senior Science Technician

Mr

Lewis

Williams

 

Technology

Miss

Kirby

Dowler

CAL

Mr

Ken

Crane

D&T Technician

Mrs

Sarah

Crane

 

Mrs

Jenny

Greenaway

Lead Teacher of STRIPE/ Teacher of DT

Ms

Rakiba

Hassan Patel

 

Mrs

Rebecca

Smith

Lead Teacher of Food

Safeguarding

Miss

Nicky

Dean

Designated Safeguarding Lead

Miss

Charlotte

Crutchley

ADSL

Mrs

Sian

Hickey

ADSL

Mrs

Karen

Harrison

ADSL

Mrs

Alison

Spencer

ADSL

Mr

James

Twynham

ADSL

 

 

 

 

 

SEN 

 

 

Mrs

Jo

Turrell

Leader of Inclusive Education (Including SENDCo)

Mrs

Tricia

Barrett

 

Mrs

Sonya

Bastin

 

Mrs

Rachel

Brown

Temporary until 2020

Mrs

Colette

Choules

 

Mrs

Helen

Collins

 

Mrs

Jackie

Darby

 

Mrs

Annette

Dolan

SEN Administrator

Mrs

Rachel

Dunn

TA & Geography Teacher

Mrs

Carol

Richards

 

Mrs

Gail

Gilbert

SENSSO

Mrs

Vicki

Gould

 

Miss

Elena

Michael

 

Ms

Georgia

Musk

 

Ms

Adele

Nicholson

 

Mrs

Sarah

O’Brien

 

Mr

Steven

O’Connell

 

Mrs

Sarah

Porter

 

Mrs

Jane

Roden

Student Support – Wellbeing

Mrs

Gillian

Spencer

 

Mrs

Sally

Toon

 

Mrs

Mel

Waterhouse

 

Support Centre

Mrs

Karen

Harrison

Safeguarding Office/DDSL

Mrs

Alison

Byrne

Student Support - Behaviour

Mrs

Helen

Gilmore

Student Support - Pastoral (Lower School)

Mrs

Alison

Waddell

Student Support - Pastoral (Upper School)

 

 

 

 

 

Admin Team

 

 

 

 

 

 

Mr

Simon

Murphy

Business Director

Mrs

Leah

Axten

NFTS

Mrs

Sarah

Banks

Reception

Mrs

Julie

Beveridge

Reception

Mrs

Kirsty

Davis

Staff office

Miss

Ros

Ford

Parent Pay / Trips

Mrs

Chrissie

Foster

Exams Manager

Ms

Sian

Hickey

Attendance Intervention Manager

Mrs

Allison

Howe

Reception

Mrs

Louise

Joseph

Data Manager

Mrs

Lynne

Keeling

Attendance / Admission Enquiries

Mrs

Hannah

Kirkpatrick

Staff Office

Mrs

Lesley

Lord

Cover / Admin / Rooming

Mrs

Julie

Matthews

Finance / Training

Mrs

Diane

Nicholls

Pupil Data / Timetables / Admin

Mrs

Yvonne

Oakley

First Aid / Reprographics

Mrs

Emily

Rawle

Exam Secretary

Miss

Stacy

Redfern

Staff office/reception

Mrs

Jeanette

Taylor-Perks

NFTS

Miss

Amy

Spurrier

6th form Admin

Mrs

Dianne

Whiting

PA to Head of School & Clerk to Governors

 

 

 

 

 

 

 

 

Cover Supervisors

Miss

Nina

Jones

 

Miss

Laura

Masefield

 

Mr

Jak

Machin

 

Mrs

Kay

Thacker

 

Lunchtime

Supervisors

Mrs

Lynn

Hollender

Senior Lunchtime supervisor

Mrs

Selena

Connolly

 

Mrs

Sharon

Spencer

 

Mrs

Gillian

Warrington

 

 

 

 

 

Site Staff

Mr

Alan

Colclough

Senior Site Supervisor

Mr

Mick

Adams

 

Mr

Kevin

Gibbs

 

Mr

Kevin

Greensmith

 

Mr

David

Morgan

 

Mr

Andrew

Pinson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The Governing Body and Academy Trustees

 

 

Functions 

Under the terms of the 1996 and 1999 Education Acts, the Governors are responsible for the Management of the school.  On the 1st November 2010 the school converted to an Academy under the Government’s Academies Act 2010.   The Academy Trustees hold overall responsibility for the Academy. All Government Orders relating to schools are now directed to them. 

The Governors receive and consider the annual budget, and any proposals for major changes.  They also approve the staffing structure for the school. 

Meetings 

The Learning & Standards Committee and the Managing & Organising Committee each meet on 1 evening each half term, but may hold other meetings to consider particular matters. 

The Head of School presents a report which includes sections on curriculum and academic matters, staffing, finances and buildings and future policy. 

Appointments 

Governors are usually involved in permanent appointments. 

Clerk to the Governors 

Mrs D Whiting (email: jths-clerk@lgb.jtmat.co.uk)

Governors’ Support 

Mrs D Whiting 

Staff who wish to see minutes of Governors’ meetings should refer to the School Office. 

Chairs 

Chair of Governors 

Mrs B Richardson 

Chair of Managing & Organising Committee 

Mr D Beaty 

Chair of Learning & Standards 

Mrs C Sanders 

LGB 

Members 

Mr D Beaty 

Mrs S Moran

Mrs B Richardson 

Mrs C Sanders 

Mr A Stewart

Staff Governors 

Mrs C Burns

Miss D Sears

Head of School 

Mrs K Cochrane